piątek, 20 marca 2015

Przepis na wegański bigos z kapusty pekińskiej

Dziś przepis na nieco lżejszą od standardowej wersję bigosu, bo z kapusty pekińskiej. Bigos jest przepyszny, nieco inny od tego ze zwykłej kapusty, no i oczywiście wegański, żadnego mięsa ani śmietan czy jogurtów tutaj nie ma. Robi się go dość szybko, bo kapusta pekińska nie wymaga tak długiego czasu gotowania jak ta zwykła, więc tym bardziej polecam, wypróbujcie.

Składniki:
-500 g kapusty pekińskiej
-150 g kapusty kiszonej
-3,5 szkl. wody
-2 średnie cebule
-400 g pieczarek
-10 g (łyżka) oleju rzepakowego
-100 g koncentratu pomidorowego
-2 średnie marchewki
-przyprawy: u mnie czarny mielony pieprz, ostra papryka
- 15 g mąki+ troszkę wody

 Przygotowanie:
Przygotowanie rozpoczynamy od wypłukania porządnie kiszonej kapusty, następnie zalewamy ją wodą i gotujemy do momentu aż przestanie być mocno kwaśna- u mnie trwało to 20 minut, ale tutaj wiele zależy od waszej kapusty, może to trwać nawet i 40 minut, więc kontrolujcie.
Cebulę kroimy w kostkę, marchew w talarki, no i pieczarki też w taką jakby kostkę, czy jak wam wygodniej.
Na patelni rozgrzewamy olej i na rozgrzany wrzucamy cebulę, podsmażamy chwilkę, gdy się lekko zeszkli dodajemy pieczarki i smażymy dalej przez kilka minutek aż lekko się zredukują, wtedy to wyłączamy grzanie i odstawiamy na bok.
Z główki kapusty pekińskiej odrywamy liście, następnie kroimy je i wrzucamy do garnka. Dodajemy również marchewkę i zalewamy całość wodą. Stawiamy na gazie i gotujemy przez około 15 minut, aż do czasu gdy marchew i kapusta będą miękkie. Po tym czasie dodajemy wczesniej odgotowaną kapustę kiszoną, mieszamy. Dodajemy podsmażone pieczarki wraz z cebulą, następnie  koncentrat pomidorowy, doprawiamy przyprawami i znów mieszamy.
Na koniec mąkę rozrabiamy dokładnie w niewielkiej ilości zimnej wody i dodajemy do bigosu. Mieszamy szybciutko od spodu, dokładnie, czekamy aż całość się zagotuje i nasz bigos jest już gotowy.

Wartości odżywcze 
(całość):
500 kcal
29 g białka
62 g węglowodanów
14 g tłuszczu


Wersja youtube'owa:

środa, 11 marca 2015

Przepis na cytrusowo -kakaowy, wegański jagielnik

Często spotykam się z tym, że weganie uznają jagielniki za zamienniki serników, natomiast jak dla mnie w smaku nie maja one z sernikami zbyt wiele wspólnego. Tak czy inaczej- ciasto które wam prezentuję jest przepyszne, wysokowęglowodanowe, no i baardzo bardzo zdrowe co najważniejsze.


Składniki:
-350 g kaszy jaglanej
-4 pomarańcze+ woda do
gotowania kaszy
-50 g słodzidła
-cynamon

Dodatkowo:
-50 g rodzynek
-15 g gorzkiego kakao

Polewa:
-30 g oleju kokosowego
-15 g gorzkiego kakao
-dowolne słodzidło- 4 tabletki

Przygotowanie:
Wykonanie ciasta zaczynamy od wyciśnięcia soku z naszych pomarańczy, zachowując przy tym kawałki miąższu, które zostają przy wyciskaniu. Sok przelewamy do garnka, dodajemy do niego słodzidło, dolewamy wodę i doprowadzamy do zagotowania. Po zagotowaniu dodajemy kaszę jaglaną i gotujemy całość przez jakieś 15 minut, aż kasza wciągnie większość płynu, ale jeszcze nie całośc. Wtedy do przykrywamy garnek pokrywką i odstawiamy do czasu, aż kasza wciągnie cały płyn, a wtedy z kolei odstawiamy ją do wystudzenia. Gdy kasza przestygnie, blendujemy ją- ja użyłam mojego wysłużonego blendera ręcznego, który pozostawił grudki, ale jeśli macie lepszy blender, polecam zmielić na gładką masę. Kaszę dzielimy na 2 części, do jednej dodajemy kakao i mieszamy. Jeśli kasza jest zbyt gęsta, dolewamy troszkę wody- ona nie może być za gęsta  żeby ciasto nie wyszło suche. Do drugiej zaś części dodajemy rodzynki i też mieszamy. Jeśli ta część kaszy jest również zbyt gęsta- dolewamy wodę aby ją rozrzedzić.

Najpierw na spód tortownicy wykładamy jasną część kaszy, równamy z wierzchu, następnie na jasną dajemy ciemną masę. Wkładamy do piekarnika nagrzanego już do 180 stopni i pieczemy w tej temperaturze około 40-50 minut. Ciasto studzimy i zabieramy się za przygotowanie polewy. Olej kokosowy rozpuszczamy - najlepiej w kąpieli wodnej, dodajemy słodzidło a także kakao i mieszamy. Gotową polewą dekorujemy z wierzchu ciasto i gotowe !
Polecam mocno schłodzić w lodówce- najlepsze jest następnego dnia. 


 Wartości odżywcze (całość):
2180 kcal
51 g białka
371 g węglowodanów
46 g tłuszczu

Wartości odżywcze (1 z 4  kawałków):
545 kcal
13 g białka
93 g węglowodanów
12 g tłuszczu

Wersja youtube'owa: